GWARA W LITERATURZE DLA MAŁYCH I DUŻYCH. CZYLI KULTURA LUDOWA NA WESOŁO

Projekt ma za zadanie promocję literatury, czytelnictwa i piśmiennictwa kulturalnego poprzez realizację cyklu imprez, którym tematem przewodnim jest gwara, tożsamość regionalna, kultura ludowa. Mieszkańcy Bydgoszczy powinni poznać przede wszystkim gwary kujawsko – pomorskie, które obejmują następujące regiony etnograficzne: Bory Tucholskie, Kociewie, Ziemie Chełmińską, Ziemie Dobrzyńską, Kujawy, Pałuki, Krajna, Kosznajderia. Zainteresujemy także mieszkańców gwarą śląską, kresową czy góralską. Chcemy jednocześnie przekazać, iż polskie gwary ludowe to skarbnica wiedzy o przeszłości, nośnik kultury, tradycji i obyczajów. Celem przewodników, którymi będą badacz literatury dr Włodzimierz Moch i poetka Bożena Ronowska, jest uchronienie ich od zapomnienia, ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa.

Adresujemy go do wszystkich zainteresowanych językiem, kulturą i historią swojego regionu, a nade wszystko do młodych ludzi (dzieci i młodzież), ale także do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, co przyczyni się do zwiększenia dostępu do kultury w naszym mieście.
Program „Bajkowanie w gwarze - gwara idzie do szkoły” skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - szkoły podstawowe (klasy I-III), do uczniów bydgoskich placówek oświatowych, ale także do osób, które z nimi pracują. Będą to także dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych w Bydgoszczy i z Zespołem Aspergera. Są to dzieci dotknięte losem czy chorobą, zatem zapotrzebowanie na takie spotkania literackie jest tym większe. Chcemy w tym celu współpracować z Bydgoskim Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy.


W ramach projektu zaplanowane są dwa cykliczne wydarzenia kulturalne. Każde odbywać się będzie co miesiąc (maj, czerwiec, październik, listopad) przez cały projekt.
Razem odbędzie się 4 spotkania z każdej serii, czyli łącznie 8 wydarzeń kulturalnych.
Cykliczne spotkania „Bajkowanie w gwarze – gwara idzie do szkoły” w każdym miesiącu po jednym: maj, czerwiec oraz październik, listopad 2013 r. Jest to promocje czytelnictwa, ale nie zwykłych bajek, ale takich, napisanych w języku gwarowym. Do udziału zaproszona zostanie Bożena Ronowska, poetka kociewska, czytuje dzieciom bajki pisane gwarą od bardzo dawna. Oferta skierowana jest do dzieci wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – klasy I – III a w szczególności dzieci z Zespołem Apsegera i placówek opiekuńczo-wychowawczych w Bydgoszczy i okolic.
Spotkania odbywają się na miejscu, tj. w placówkach lub w przedszkolu czy szkole. Osoba czytająca bajki gwarą pisane powinna odwiedzać przedszkola i szkoły w stroju ludowym. Bajki przez nią czytane dzieciom powinny być napisane gwarą najbliższych etnograficznych regionów, a będą to m.in. Kujawy, Kociewie itp.

Również cykliczne spotkanie z badaczem literatury, kultury i języka dr Włodzimierzem Mochem z Instytutu Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy, kierownikiem Pracowni Regionalistycznej" - maj, czerwiec oraz październik, listopad 2013 r. Temat: Gwara w literaturze. Byłby to luźny wykład połączony z prezentacją multimedialną. oprócz gwar naszego regionu postaramy się zainteresować również np. gwarę śląską, kresową, góralską, czy kaszubską. Przedstawienie ujętych w formie gwarowej wybranych gatunków literackich (gawęda, bajka, powiastka, powieść, wiersz), za pomocą których stworzono utwory przedstawiające zwyczaje i wszelkie inne zjawiska kultury różnych regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu kujawsko-pomorskiego (Kujawy, Pałuki, Krajna).
Proponujemy 4 spotkania zatytułowane:
1 Bajki i inne opowieści pisane gwarą kujawską, pałucką i poznańską - na wesoło
2 Obraz świata w gawędach góralskich
3 Na Śląsku - gwara śląska na wesoło
4 Bydgoskie historie zapisane w regionalnej mowie

Zadanie współfinansowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy
 << powróć do listy

Galeria pracowni

Zdjęcia z przeprowadzonych projektów

Pracownicy

Sylwetki naszej kadry

Kontakt

Numery telefonów oraz formularz kontaktowy

Pracownia Regionalistyczna
Instytutu Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki
85-231 Bydgoszcz, ul. Królowej Jadwigi 14

Kierownik: dr Włodzimierz Moch
e-mail: wlodzimierz.moch@byd.pl